شستشوی پانل های خورشیدی

 

موادی مانند زباله، فضولات پرندگان، گرده و آلاینده‌ها روی پانل‌های شما جمع میشه و تمیز کردن دوره‌ای اونها رو ضروری میکنه. این مطلب به شما یاد میده گاهی بدون نیاز به خبر کردن متخصص میتونید عملکرد پنل ها رو بهتر کنید.

 

پاشیدن آب روی پانل ها میتواند از اقدامات اولیه برای نظافت باشد، اما دقت کنید که آب منطقه ی شما املاح نداشته باشه یا از تصفیه ی آب استفاده کنید.

یکی دیگر از منابع متداول باقی مانده، استفاده از محلول های تمیز کننده معمولی مانند صابون ظرفشویی است

دقت کنید که فشار بیش از حد آب ممکن است به قطعات اکتریکی و شیشه ی پانل آسیب بزند، پس فشار آب را کنترل کنید.

 

ملاحظات ایمنی

برای حفظ ایمنی قبل از شستشو پنل ها را خاموش کنید.

 

به طور کلی توصیه می شود که پانل های خود را حداقل یک بار در سال تمیز کنید، اما بیشتر اوقات به عوامل زیربسته است:

پانل هایی که صاف قرار می گیرند به طور قابل توجهی کثیف تر از پانل های شیب دار هستند.

میزان بارندگی که منطقه شما تجربه می کند: اکثر پانل ها به اندازه کافی از بارندگی های گاه به گاه تمیز می شوند. عدم وجود باران – مانند آب و هوای خشک یا در تابستان – باعث تجمع بیشتر رسوب می شود.

نزدیکی به منابع آلودگی آلاینده های موجود در هوا که از جاده های شلوغ و محیط های صنعتی ساطع می شوند ممکن است روی پانل های شما جمع شوند.

وجود درختان در بالای پانل ها: درختان می توانند بر روی پانل های شما برگ بریزند و اشعه های خورشید را مسدود کنند، و پرندگانی را نیز جذب می کنند که می توانند فضولات روی پانل ها بگذارند.

اگر در ماه های گرم تابستان این کار را انجام دهید، پانل ها باید در اوایل صبح یا اواخر عصر که دما در پایین ترین حد است تمیز شوند. اسپری کردن پانل ها با آب در زمانی که داغ هستند می تواند باعث شکستن شیشه پانل شود.

 

پانل را بشویید

تمام سطح پنل خورشیدی را با یک شلنگ باغبانی اسپری کنید تا خاک و زباله های سست را بشویید و بقایای سخت شده را شل کنید. این کار به آماده سازی سطح برای شستشو کمک می کند.

 

پانل را تمیز کنید

اگر از پاک کننده پنل خورشیدی استفاده می کنید، مقدار توصیه شده محلول را در یک سطل آب بریزید و فرچه اطویی مهسان را قبل از شستشو در سطل فرو کنید. در غیر این صورت می توان از آب حاصل از شستشوی اولیه استفاده کرد.هر پانل را به نوبت تمیز کنید.

به صورت افقی لبه های بیرونی را که در آن کثیفی جمع می شود بشویید. این تکنیک را نخ دندان کشیدن می نامند. در پانل های کج شده، روی لبه پایینی تمرکز کنید.

 

هشدار

از تماس با سیم کشی یا کابل های زیر یا کناره پانل ها خودداری کنید. اگرچه پانل ها باید از برق جدا شده باشند، اما برخورد تصادفی با اجزای الکتریکی پانل ممکن است به آنها آسیب برساند.

 

شستشوی نهایی

از شلنگ باغچه خود استفاده کنید تا پانل را برای آخرین بار بشویید تا خاک یا صابون باقی مانده از شستشو پاک شود.

 

مراحل را در صورت نیاز تکرار کنید

پانل ها را به صورت بصری بررسی کنید تا از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.

 

چه زمانی با یک متخصص تماس بگیرید:

حرکت رو سقف شما سخت است یا نمی توانید آن را انجام دهید

شما تجهیزات ایمنی مناسب برای کار روی سقف خود ندارید

سقف شما شیب زیادی دارد

فضای کافی برای مانور ایمن در اطراف پنل های خورشیدی شما وجود ندارد

شما نیز ممکن است دوست داشته باشید: