میکروفایبر چیست؟

طبق تعريف ميكروفايبر به اليافي گفته ميشود كه ظريف‌تر از 3/1 دنير(Denier)  باشند. در واقع چنين ظرافتي به معني قطري مساوي يكصدم قطر موي انسان يا يك بيستم قطر يك رشته ابريشم است معمول ترين انواع ميكروفايبر از پلي استر يا پلي آميد ها (مثل نايلون كولار نومكس يا تروگاميد)و يا تركيبي از پلي استر پلي آميدو پلي پروپيلن تشكيل شده‌اند. از ميكروفايبر براي ساخت پادري‌ها منسوجات بافته پارچه‌هاي لباسي اثاثيه منزل مثل پرده و رومبلي صافي‌هاي صنعتي واز همه مهم‌تر وسايل و محصولات نظافتي استفاده مي‌شود در توليد اين محصولات از تركيبات اندازه‌ها و شكل‌هاي مختلفي از الياف ميكروفايبر براي دستيابي به خصوصيات گوناگوني استفاده مي‌شود كه به محصول نهايي نرمي دوام قدرت جذب يا قدرت دفع خاصيت الكتروديناميك يا ظرفيت صافي گري متفاوتي مي‌بخشد.

دنير(Denier)  واحد اندازه گيري چگالي جرمي بر اساس طول الياف است طبق تعريف يك دنير مساوي جرم اليافي از ماده به طول 9000(نه هزار) متر بر حسب گرم است براي مثال جرم 9000 متر از يك تار ابريشم طبيعي نتابيده تقريباً مساوي يك گرم است.

تاريخچه: توليد الياف بسيار ظريف (ظريف‌تر از 7/0 دنير) به اواسط قرن بيستم باز مي‌گردد. گرچه در آن زمان كاربرد زيادي براي آنها پيدا نمي‌كردند. ايده تهيه الياف نساجي از مواد بازمانده از تصفيه نفت در پالايشگاه ‌ها ايده‌اي بود كه در دهه 69-1960 توسط دكتر ميوشي آكاموتو (Miyoshi Okamoto) كه از پژوهشگران موسسه صنعتي توراي(Toray Industries) بود جدي گرفته شد نتيجه تحقيقات او و دكتر تويوهيكوهيكوتا(Toyohiko Hikota) به كاربردهاي صنعتي فراواني براي اين الياف مصنوعي بسيار ظريف منجر شد كه نهايتاً در دهه 79-1970 به بازار راه پيدا كرد. اولين محصولات ميكروفايبري منسوجات ميكروجير مصنوعي بود كه سريعا در بازار لوازم خانگي و وسايل نظافت لنزهاي حساس عكاسي و ديگر دستگاه‌هاي اپتيك جاي خود را باز كرد. در دهه 99-1990 ميكروفايبر در كشور سوئد به طور گسترده وارد بازار شد و بزودي در سطحاروپا مورد استقبال و توجه قرار گرفت در سال 2007 ميلادي شركت رابرميد(Rubbermaid) شروع به توليد گسترده آن در ايالات متحده آمريكا كرد و در حقيقت تبديل به اولين شركت آمريكايي توليد كننده ميكروفايبر در سطح آمريكا و سراسر جهان شد.

كاربرد ميكروفايبر در صنايع نظافتي:

در صنايع نظافتي ميكروفايبر مي‌تواند 100% پلي استر باشد گرچه گاهي تركيبي از پلي استر و پلي آميد به كار گرفته ميشود از اين الياف مي‌توان به دوصورت منسوجات بافته يا نبافته (نمدي شكل) استفاده كرد كه از شكل نمدي يا نبافته آن بيشتر به صورت دستمالهاي يكبار مصرف  و در كاربردهاي محدود استفاده مي‌شود. در بسياري از صنايع نظافتي از نوعي از الياف ميكروفايبر به نام الياف ميكروفايبرشكسته يا خرد شده  استفاده ميشود كه اگر با بزرگنمايي بسيار بالا به سطح مقطع آن نگاه كنيم شكل ستاره اي سطح مقطع آن را ميبينيم كه مهمترين عامل جذب آب و ذرات آلودگي و گرد و غبار است.

در اين شكل پره هايي از پلي استر ميبينيم كه گوي ها يا تيغه‌هايي از پلي آميد در ميان آنها قرار گرفته اند و بر روي هم شكلي ستاره اي را تشكيل مي‌دهند.

ويژگي‌هاي محصولات نظافتي ميكروفايبر :

اين محصولات كه عمدتاً از الياف ميكروفايبر شكسته يا خرد شده ساخته شده‌اند از قدرت تميز كنندگي بالايي در دوحالت خيس و خشك برخوردارند.

الف: نظافت در حالت خيس يا مرطوب:

در اين حالت از دستمال ميكروفايبر در حالت خيس استفاده مي‌كنند. در حقيقت دستمال و محصولات ميكروفايبر قدرت جذب آب به مقدار 7 تا 8 برابر وزن خود را دارا هستند. به عبارتي يك دستمال 130 گرمي ميكروفايبر گزينه اي مناسب براي جمع آوري مايعات از روي سطوح وسايل منزل و يا كف و ديوارها هستند و اين در حاليست كه آب جذب شده توسط دستمال يا ديگر محصولات ميكروفايبر به راحتي با فشردن يا چلاندن از آنها خارج مي‌شوند. علاوه بر اين چون اصولاً اين منسوجات از خانواده نايلون ها هستند مدت لازم براي خشك شدن كامل آنها هم به مراتب از زمان لازم براي خشك شدن محصولات نخي مشابه كمتر است. در حالت خيس اگر دستمال مرطوب ميكروفايبر يا زمين شوي مرطوب ميكروفايبر را روي سطوح آلوده و كثيف حركت دهيم به سرعت ذرات آلودگي و ناپاكي را از روي سطوح بر‌ميداردو تقريباً هيچ اثري از آلودگي بر روي سطوح باقي نمي‌گذارد در شكل زير مقايسه‌اي از نحوه تميزكاري توسط يك محصول ميكروفايبر با تميزكاري توسط محصولي از الياف پنبه‌اي و نخي مقايسه شده ميبينيم كه الياف ميكروفايبر با توجه به سطح مقطع ستاره‌اي شكل خود تمام آثار آلودگي را زدوده و تقريباً هيچ اثري از آن بر روي سطح باقي نميگذارد، در حاليكه محصولات نخي و پنبه‌اي مقدار زيادي باقيمانده بر روي سطح باقي ميگذارند.

ب: نظافت در حالت خشك:

در اين حالت از محصول ميكروفايبر به صورت خشك استفاده مي‌شود كه اصطلاحاً به آن گردگيري خشك گفته مي‌شود. با توجه به آنكه ذرات گرد و غبار عمدتاً بار الكتريكي منفي (الكتريسيته ساكن منفي) دارند، دستمالهاي ميكروفايبر كه نايلوني (پلي استر و پلي آميد) بوده و بار الكتريكي مثبت دارند در حالت خشك به ذرات گرد و غبار ميچسبند و ديگر آنها را رها نمي‌كنند، مگر زماني كه آبكشي شوند بدين ترتيب بهترين وسيله  براي زدودن گرد و غبار از روي سطوح در حالت خشك محصولات نظافتي ميكروفايبر است. در اين حالت احتياج به هيچ ماده شوينده و تميز كننده اي مانند اسپري هاي معمول و يا حتي آب نيست.

استفاده از محصولات ميكروفايبر در محيط هاي بيمارستاني:

محصولات معمولي كه به طور سنتي در محيط هاي آلوده مثل بيمارستانها آسايشگاه‌ها يا مهدكودك‌ها بكار ميروند عمدتاً نخي هستند كه طبق مطالعات  و بررسيهاي انجام شده حداكثر 33% از باكتريها و ويروسهاي سطح را پاك ميكنند در حاليكه همين مطالعات نشان ميدهند كه محصولات ميكروفايبر تا 99% باكتريها ويروسها قارچها كپكها و آلودگي‌هاي سطح را از بين ميبرند و اين خود ويژگي بسيار خاصي است كه تنها محصولات ميكروفايبر دارا هستند.

استفاده از محصولات ميكروفايبر در صنايع اپتيك (نوري ):

يكي از مشكلات اساسي در صنايع نوري تميز نگه داشتن سطح لنز‌ها و عدسي هاي لوازم نوري است اثر انگشت چربي ذرات گرد و غبار و… از مزاحمتهاي اصلي لنزها و عدسي هاي بكار رفته در دوربينهاي حساس عكسبرداري فيلم برداري ميكروسكوپهاي تحقيقاتي و آزمايشگاهي و غيره است اين در حاليست كه وسايل نظافتي معمول براي تميز كردن آنها ناكارآمد و ناكافي به حساب مي‌آيند. محصولات ميكروفايبر بهترين پاك كننده‌ها براي اين وسايل هستند زيرا در حالت خشك چربي لكه ها آثار انگشت و نيز گرد و غبار را از روي اين وسايل برميدارند و هيچگونه پرز كرك و يا غباري از خود باقي نميگذارند به همين دليل شركتهاي  Canon ، Nikon، Sinar و ديگر شركتهاي فعال در اين زمينه همواره دستمالهاي جير ظريف يا پدهاي مخصوصي را به همراه محصولاتشان ارائه ميكنند كه همگي از جنس ميكروفايبر هستند همچنين صنايع عينك سازي چه طبي و چه آفتابي همواره براي تميز نگه داشتن محصولات خود دستمالهاي ميكروفايبر را به مشتريها ارائه و توصيه ميكنند.

نكات مهم:

براي پاك كردن سطح حساس مثل سطح عدسي عينكها دوربين ها و صفحه‌هاي LCD و LED پلاسما و سطوحي از اين قبيل بايد دقت كرد كه اگر چه محصولات ميكروفايبر بهترين گزينه هستند اما دستمال كثيف كه ذرات گرد و غبار را در خود نگه مي‌دارد براي اين كار استفاده نشود چون اين ذرات گرد و غبار بر روي سطوح حساس ايجاد خط و خش ميكنند.

براي شستن محصولات نظافتي ميكروفايبر از آب خالص يا محلول آب و پودرهاي شوينده معمولي استفاده كنيد زيرا صابونها مواد نرم كننده و يا شوينده هاي داراي تركيبات چربي و نرم كننده‌هاي كرمي در حقيقت دستمال را از اين مواد اشباع كرده و فضاي لازم براي جذب آلودگي ها و گرد و غبار يا آب را پر ميكنند. بدين ترتيب كارايي محصول را پايين مي‌آورند. در حاليكه پودرهاي لباس شويي معمولي و آب پاكيزه اين چربيها را زدوده و فضاي الياف را براي جذب چربيها و ذرات آلودگي باز كرده و كارايي دستمالها زمين شويها و ديگر محصولات ميكروفايبر را بالا ميبرند.

استفاده از انواع سفيد كننده‌ها براي محصولات ميكروفايبر را كنار بگذاريد زيرا در حقيقت آلودگي و كثيفي با اين دستمالها تركيب نميشوند و استفاده از سفيد كننده‌ها نه تنها ضرورتي ندارد بلكه پلي مري آنها را دچار خدشه ميكند و كارايي آنها را پايين مي‌آورد.

چون اين محصولات عمدتاً از تركيبات مصنوعي هستند در مقابل حرارت حساسند لذا براي خشك كردن آنها از حرارت دادن مستقيم يا اتو كردن خودداري كنيد زيرا حرارت باعث به هم چسبيدن الياف و پر شدن فضاي خالي بين آنها ميشود و در نتيجه كارايي آنها را پايين مي‌آورد

همچنين اين محصولات كه عمدتاً نايلوني و مصنوعي هستند با قرار گرفتن در معرض حرارت يا شعله مستقيم آب شده و يا آتش مي‌گيرند لذا از قراردادن آنها درنزديكي منابع آتش مثل بخاري يا اجاق گاز خودداري كنيد.

مزاياي محصولات نظافتي ميكروفايبر نسبت به محصولات مشابه

محصولات ميكروفايبر بسيار سبك تر از محصولاتي با ابعاد مشابه ولي از الياف و جنسهاي ديگر مثل نخ پنبه اي يا كتاني و ديگر الياف است.

دوام بالا و طول عمر محصولات ميكروفايبر در كاهش هزينه نظافتي تأثير بسزايي داشته و همچنين تا آخرين روز استفاده،  شكلي خوشايند و تميز دارند زيرا بر عكس محصولات ديگر رنگ و بوي آلودگيها را به خود نميگيرند. چروك و مندرس نمي‌شوند، از شكل و قواره نمي‌افتند و حالت خود را از دست نمي‌دهند.

رنگ اين محصولات در هنگام توليد به صورت شيميايي به آنها افزوده ميشود و در حقيقت رنگ آنها بخشي از تركيب آنهاست لذا اولاً براي رنگ آميزي آنها از فرآيند هاي رنگرزي كه هزاران ليتر آب را آلوده مي‌كند استفاده نشده است ثانياً رنگ آنها در اثر شستشو و در طول زمان تغيير نميكند.

اين محصولات در رنگهاي بسيار گوناگون به بازار ارائه ميگردند لذا مي‌توان براي نقاط مختلف با ويژگيهاي مختلف از رنگهاي مختلف استفاده كرد كه اين كار شما را از نگراني استفاده از دستمالهاي محيط‌هاي مختلف به جاي هم آسوده مي‌سازد مثلا مي‌توان از رنگ آبي براي خشك كردن ظروف از رنگ سبز براي شستشو و نظافت كف اتاقها و سالنها و از رنگ زرد براي سرويسهاي بهداشتي استفاده كرد در اين صورت هرگز نگران استفاده از دستمالهاي يك محيط به طور اشتباهي در محيط ديگر نخواهيم بود.

برعكس ديگر محصولات نظافتي محصولات ميكروفايبر كاملاً قابل بازيافت هستند لذا ايجاد زباله نمي‌كنند و مجدداً به چرخه توليد و استفاده باز ميگردند.

چون محصولات ميكروفايبر از پسماندهاي پالايشگاهاي نفت تهيه ميشوند در واقع از حجم اين پسماندها كه به زباله هاي نفتي مشهورند مي‌كاهند و همچنين از نياز ما براي استفاده از محصولات سلولزي مثل حوله‌هاي نخي، پنبه‌اي، دستمالها و حوله‌هاي كاغذي كه همگي از منابع طبيعي هستند و نهايتاً طبيعت را مورد استفاده فراوان قرار مي‌دهند ميكاهد.

در هنگام شستشوي آنها نيازي به مواد سفيد كننده و رنگ بر نيست كه اين خود صدمه به طبيعت بر اثر استفاده از اين محصولات را كاهش مي‌دهد.

محصولات ميكروفايبر از مواد مصنوعي و نايلوني هستند لذا در هنگام نظافت ديگر نبايد نگران كرك و پرز باقيمانده از محصولات نظافتي بود اين مسئله كار نظافت را آسانتر و نتيجه نهايي را چشمگير تر ميكند.

محصولات ديگر در صورتي كه خيس بمانند خيلي زود بوي نا و ماندگي مي‌گيرند در حاليكه محصولات ميكروفايبر ديرتر دچار اين مشكل ميشوند، زيرا اساساً نايلوني هستند و مشكل رشد باكتري و قارچ را ندارند.

    اگر به عنوان دستمال خشك كن بكار روند بر عكس نايلونها از جذب آب خوبي برخوردارند و احساس خشكي و خنكي به شخص مي‌دهند.

كاربردهاي ديگر :

محصولات ميكروفايبر در تهيه لوازم منزل مانند روكش مبل‌ها صندلي‌ها پرده‌ها روميزي‌ها كفپوش‌ها و همچنين البسه زير لباسهاي ورزشكاران كفشها  كيفهاي دستي زنانه كيف پول‌هاي مردانه جاي گوشي‌هاي همراه و نيز پوشش توپهاي بستكبال و فوتبال آمريكايي كاربرد دارند از محصولات ميكروفايبر براي ساخت عايق ‌هاي حرارتي و نيز به صورت لفاف در بسته بندي‌ها نيز استفاده مي‌شوند.

شما نیز ممکن است دوست داشته باشید: