نظافت مسواک

به غیر از انتخاب رنگ مناسب، چقدر به مسواکتون توجه می کنید؟ مسواک شما حداقل دو بار در روز برای از بین بردن تکه های غذا، پلاک و باکتری ها از دندان ها، لثه ها و زبان شما استفاده میشه. سوال اینه که آیا شستشوی سریع با آب سرد بعد از هر بار استفاده، مسواک رو تمیز نگه میداره؟ نه واقعا!

موهای مسواک می‌توانند آثار خمیردندان و باکتری‌ها را از دهان، باکتری‌ها از دست‌ها و اگر در معرض هوای آزاد حمام قرار گیرند، کلیفرم ناشی از ذرات معلق در توالت را در خود جای دهند. خوشبختانه، فقط با برخی از محصولاتی که احتمالاً از قبل در کابینت داروهای خود دارید، مسواک شما به راحتی ضد عفونی می شود.

حقایق جالب

انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) توصیه می‌کند که مسواک دستی یا سر مسواک برقی خود را تقریباً هر سه تا چهار ماه، در صورت مات شدن یا ساییدگی موها تعویض کنید. کارایی برس در واقع با ساییده شدن موها کاهش می یابد.
در حالی که مسواک‌ها با موهای سخت، متوسط و نرم فروخته می‌شوند، ADA استفاده از مسواک با موهای نرم را توصیه می‌کند زیرا خطر سایش لثه را به حداقل می‌رساند.

 

با آب داغ بشویید

اکثر ما هنگام مسواک زدن از آب سرد استفاده می کنیم، اما آب گرم در تمیز کردن مسواک موثرتر است. قبل و بعد از هر بار استفاده، سر مسواک را با گرم ترین آب موجود از شیر آب بشویید.

هشدار

سعی نکنید مسواک خود را بجوشانید. آن را در مایکروویو قرار دهید، یا آن را با ماشین ظرفشویی بشویید.گرمای شدید باعث ذوب شدن موها و پلاستیک دسته مسواک می شود.

 

در دهانشویه آنتی باکتریال خیس کنید

دهانشویه آنتی باکتریال (بیشتر بر پایه الکل هستند) را در یک فنجان کوچک بریزید تا سر مسواک را بپوشاند. اجازه دهید سر مسواک حداقل دو دقیقه قبل از نگهداری آن خیس بخورد. دهانشویه را دور بریزید.

هشدار

اگر مسواک شما الکترونیکی است قبل از خیس کردن یا تمیز کردن، همیشه مطمئن شوید که از منبع برق جدا شده باشد.

در پاک کننده دندان مصنوعی غوطه ور کنید

اکثر پاک کننده های دندان مصنوعی حاوی مواد ضدعفونی کننده هستند و به شکل قرص حل شونده با استفاده آسان عرضه می شوند. نصف قرص را در یک فنجان آب خنک حل کنید. وقتی جوشش متوقف شد، اجازه دهید سر مسواک به مدت یک دقیقه خیس بخورد. قبل از نگهداری یا استفاده از مسواک، آن را با آب خنک بشویید. پاک کننده دندان مصنوعی را دور بریزید.

 

در پراکسید هیدروژن غوطه ور کنید

به اندازه کافی پراکسید هیدروژن با غلظت سه درصد در یک فنجان کوچک بریزید تا سر مسواک را کاملا بپوشاند. اگر پراکسید هیدروژن تازه باشد، باید حباب‌های کوچکی را مشاهده کنید که سر مسواک را ضدعفونی می‌کند. پراکسید هیدروژن را دور بریزید و برای تمیز کردن بعدی از پراکسید تازه استفاده کنید.

 

از دستگاه ضدعفونی کننده UV-C استفاده کنید

UV-C یک نور ماوراء بنفش با طول موج کوتاه میکروب‌کشی است که با تجزیه DNA باکتری‌ها و ویروس‌ها، ضدعفونی می کند. دستگاه‌های UV-C در اندازه‌های مختلف برای تمیز کردن تجهیزات الکترونیکی مانند تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌ها موجود هستند، اما می‌توان از آنها برای تمیز کردن مسواک هم استفاده کرد.

شما نیز ممکن است دوست داشته باشید: