نظافت و مراقبت از کت بارانی!

کت های بارونی در انواع مختلفی از رنگ ها و پارچه ها موجودن. از پانچوهای پلاستیکی ارزون قیمت گرفته تا جنس های سنگین و مرغوب، ارزون یا گرون فرقی نداره، نحوه تمیز کردن کته که تعیین می کنه کی قراره کهنه بشن!

 

کت‌های بارانی می‌توانند در برابر آب مقاومت کنند، اما دمای بالا می‌تواند پوشش ضد آب را خراب کند. قبل از اینکه کت بارانی خود را تمیز کنید، مهم است که نوع پارچه و روکش ضد آب آن را بدانید.

اگر کت دارای لکه های قابل مشاهده از غذا یا گل و لای است، زمان تمیز کردن است. تمیز کردن بیش از حد می تواند پوشش محافظ را از بین ببرد و خاصیت آب گریزی بارانی را کاهش می دهد.

 

برچسب مراقبت را بخوانید

کت های بارانی انواع مختلفی دارند که قبل از اینکه کت خود را برای اولین بار تمیز کنید، خواندن برچسب مراقبت ضروری است. برخی از کت های بارانی ممکن است فقط به دلیل آسترهای متصل یا پارچه های داخلی که به خوبی شسته نمی شوند، توصیه به شستشوی خشک داشته باشند. برخی از آسترها را می توان جدا  کرد و تمیز کرد.

 

ماشین لباسشویی یا دست؟

اگر روی کت بارانی برچسب قابل شستشو زده شده است، می توان آن را هم در ماشین لباسشویی و هم با دست شست.

 

پیش شستشوی لکه ها

برای روکش های وینیل یا پلاستیک، یک دستمال میکروفایبر مهسان را مرطوب کنید و مقداری مایع لباسشویی یا مایع ظرفشویی برای پاک کردن گل و لای استفاده کنید. برای بارانی‌های پارچه‌ای دارای لکه‌های غذا و خاک در داخل یقه و سرآستین از یک لکه‌بر مبتنی بر آنزیم یا مقداری مایع لباسشویی استفاده کنید. قبل از اینکه بارانی را بشویید، پاک کننده را با انگشتان خود بمالید و اجازه دهید حداقل 10 دقیقه کار کند تا خاک آن شل شود.

 

دمای آب و چرخه شستشو را انتخاب کنید

آب خنک یا ولرم برای پارچه های بارانی بهترین است. آب بیش از حد داغ می تواند پوشش های وینیل و پلاستیک را نرم کند و چروک ها را سخت کند. چرخه ملایم را برای کت های بارانی انتخاب کنید.

 

یک ماده شوینده انتخاب کنید

برای کمک به محافظت از پوشش های ضد آب، از یک شوینده ملایم و زیست تخریب پذیر برای شستن کت های بارانی استفاده کنید. مراقب باشید که در مصرف مواد شوینده زیاده روی نکنید. هر گونه باقی مانده در الیاف باعث کاهش اثربخشی پوشش ضد آب می شود.

شوینده‌های ویژه‌ای برای لباس‌های رنگین توصیه می‌شود که حاوی هیچ افزودنی ای نیستند و در عملکرد لباس اختلال ایجاد نمی کند. پس یک شوینده ملایم و طبیعی نیز کارکرد خوبی خواهد داشت.

 

ماشین را بارگیری کنید

آسترها و کمربندهای قابل جدا شدن را از کت بردارید و تمام زیپ ها یا دکمه ها را ببندید. مطمئن شوید که تمام جیب ها خالی هستند.

بارانی را می توان با لباس های رنگی مشابه که با آب سرد تمیز می شوند نیز شست.

 

بارانی را خشک کنید

پس از شستشو، ایمن ترین روش خشک کردن، آویزان کردن بارانی روی چوب لباسی است تا در هوا خشک شود. کت باید ظرف چند ساعت خشک شود. هرگز بارانی پلاستیکی، وینیل یا لاستیکی را در خشک کن اتوماتیک قرار ندهید.

بارانی‌های پارچه‌ای بافتنی را می‌توانید در خشک‌کن روی حرارت کم تا متوسط ​​قرار داد. مقداری حوله تمیز اضافه کنید تا به جذب سریع رطوبت کمک کند تا کت کمترین زمان ممکن در خشک کن بماند.

 

هشدار

هرگز بارانی لاستیک، پلاستیک یا وینیل را با ماشین خشک، یا اتو نکنید. گرمای بیش از حد می تواند مواد ضد آب را از بین ببرد یا ذوب کند. اگر کت بیش از حد چروک شده است، آن را در آب تمیز فرو کنید و آویزان کنید تا خشک شود تا چین و چروک ها از بین بروند.

 

شما نیز ممکن است دوست داشته باشید: